Τρίτη, 19 Οκτωβρίου 2010

Pse kjo mosperfillje ndaj Shqiperise dhe shqiptareve?

PSE KJO MOS PËRPËRFILLJE NDAJ SHQIPËRISË DHE SHQIPTARVE?
 
PARA DISA KOHËSH NJË TELEVIZION PRIVAT,KUR JEPTE REZULTATET E NDESHJEVE TË KOMBËTARË NUK E PËRMËNDI FARE REZULTATIN E KOMBËTARES SHQIPTARE,KUR NË GREQI JETOJNË E PUNOJNË ME QINDRA MIJRA SHQIPTAR.TË JETË RASTËSI?NUK BESOJ!E NJËNJTA GJË NDODHI ME KËNGËN Ë SHQIPËRISË NË EUROVIZION.SAJTI I EUROVIZIONIT E PARAQISTE KËNGËN E SHQIPËRISË SI PRETEDENTE PËR NË FINALE,NË NJË EMISION NË NJË TELEVIZION PRIVAT U PËRMENDËN TË GJITHA KËNGËT PRETEDENTE PËR NATËN FINALE,KURSE KËNGA E SHQIPËRISË,JO.
MË KUJTOHET QË NË VITIN 1997 NDAJ SHQIPËTARËVE FILLOI NJË FUSHATË RACISTE ME FLAMURTAR TELEVIZIONIN GREK.TELEVIZIONI NXIRTE NJERËZ ME ARMË NË DORË QË THOSHNIN QË DO TË MBROJMË PASURINË TONË NGA SHQIPTARËT,POR MË SKANDALOZJA ISHTE KUR THOTË NJËRI QË 90% E SHQIPTARËVE JANË KEQËBËRS.EMRI “ALVANOS”PËR GREKËT SIMBOLIZONTE HAJDUTIN,VRASËSIN ETJ. NUK THEM QË SHQIPTARËT KËTU NË GREQI KANË QËNË EGJËJ,POR EDHE GREKËT U KANË BËRË SHQIPTARVE SHUMË GJËRA,SIDOMOS NË KUFI KUR KALONIN SA QË NUK MUND T'I SHKRUAJ.OPERACIONI ME EMRIN POSHTËRUES “FSHESA” U NGJALLTE FRIKËN GJITHË SHQIPTARËVE.POLICËT GREKË NUK PYESNIN PO ISHTE GRUA SHTATËZANË,FËMIJË APO I MOSHUAR TË GJITHË PËR ATA ISHIN “KEQËBËRSA” DHE I FUSNI NË “KLUVË” PËR T'I ÇUAR NË BURGUN E POLICISË,QË ËSHTË E TURPSHME (PËR NJË VEND QË ISHTE NË EUROPË) KUSHTET NË TË CILAT MBAHESHIN.
U BË GREVA E URISË NGA PS DHE GREKËT NUK THANË ASGJË,QË NË GREQI PUNOJNË QINDRA MIJËRA EMIGRANTË SHQIPTAR DHE TË INFORMOHESHIN, (TELEVIZIONET GREKE FLISNIN SE ÇFARË KISHTE NDODHUR NË TAILAND), SHQIPËRIA ËSHTË KOMSHI E GREQISË DHE DUHET TË JAP LAJME SE Ç'FARË NDODH NË SHQIPËRI.POR MESA DUKET SHQIPËRINË DHE SHQIPTARËT NUK I LLOGARISIN,SE U DUKET VETJA MË SUPERIOR SE NE DHE NA QUAJNË NJERËZ QË NUK DIMË ETJ,ETJ.ATA NUK ARITUR AKOMA TË KUPTOJNË QË SHQIPTARËT JANË RACË E ZGJUAR OSE E DINË KËTË GJË DHE KANË FRIKË NGA SHQIPTARËT SE MOS U HAPEN TELASHE,SI ME ARVANITASIT,PRANDAJ DHE SILLEN KEQ ME SHQIPËRINË DHE SHQIPTARËT.NJË GJË DUHET TË KUPTOJNË GREKËT,QË SHUMICA E SHQIPTARVE QË PUNOJNË NË GREQI JANË TË ARSIMUAR DHE NJË PJESË ME SHKOLLËN E LARTË DHE BËJNË PUNË TË RËNDOMTA QË NUK DUAN SHUMË NJOHURI.PAMVARËSISHT SE NUK E DUAN APO JO GREKËT SHQIPËRINË DHE SHQIPTARARËT,SHQIPËRIA ËSHTË KOMSHI NATYRALE E GREQISË.GREKËT KUR SHQIPTARËT MARIN DONJË GJË TË RE BËHEN XHELOZË,SEPSE TË DUAN MË POSHTË SE VETJA.SHQIPTARËT KËTU NË GREQI JANË PUNËTORË,BËJNË PUNË QË NUK I BËJNË GREKËT.SA SHQIPTAR KËTU NË GREQI,VDIQËN DHE U DËMTUAN PËR GJITHË JETËN? QEVERITARËT TANË FLASIN PËR MARËDHËNIE TË SHKËLQYERA ME GREQINË.NUK E DI SA TË SHKËQYERA JANË,POR KUR PARALAMENTI I NJË VENDI RATIFIKON MARËVESHJEN E MSA I FUNDIT (KUR KËTU PUNOJNË ME QINDRA MIJËRA SHQIPTAR.),EKZISTON LIGJI I LUFTËS,TANI NË MARS NË PARADËN E TYRE KOMANDONËT E MARINËS GREKE PARKALOJNË DUKE KËNDUAR NJË KËNGË QË SHREPHTE RACIZMIN NDAJ SHQIPTARVE,MË PËRPARA USHTARËT GREKË NË NJË KËNGË QË KËNDONIN THOSHNIN QË ME ZORËT TUAJA DO TË BËJMË LIDHËSE KËPUCËSH ETJ,ME GJITHË KËTO DHE SA TË TJERA QË NUK I PËRMEND,SA TË SHKËQYERA JANË MARËDHËNIET?PËR TË VËRTETUAR SA TË SHKËLQYERA JANË MARËDHËNIET LE TË BËJNË NJË SONDAZH ME SHQIPTARËT QË PUNOJNË NË GREQI.
NË ECIKLOPEDINË E TYRE NA QUAJNË “TURQALVANI” DHE NGA ASNJË NUK ËSHTË BËRË GJË PËR TË PROVUAR TË KUNDËRTËN.FAJIN E KANË QEVERITË SHQIPTARE QOFSHIN ATO SOCIALISTE APO DEMOKRATIKE.JANË TREGUAR SERVILA KARSHI GREKËVE NGA FRIKA SE MOS KTHENTE QINDRA MIJRA SHQIPTAR QË PUNONIN NË GREQI.NË FUND TË FUNDIT NUK PAGUANIN PA BËRË PUNËN SHQIPTARËT,GRATË SHQIPTARE I ”SHKRIMBËN” SHTËPITË E GREKËVE.SHQIPTARËT NDIHMUAN NË RITJEN E EKONOMISË GREKE,ASHTU SIÇ NDIHMUAN DHE NDIHMOJNË EKONOMINË SHQIPTARE.KËTË GJË E KA PRANUAR DHE ISH KRYEMINSTRI I GREQISË KOSTAS SIMITIS DUKE THËNË QË NË SAJË TË PUNËS SË EMIGRANTËVE U FUTËM NË EURO.GREKËT SILLEN KËSHTU VETËM ME SHQIPTARËT,SE ME TURKUN NUK JA U MBAN,KURSE MAQEDONASIT NUK LËNË TU CËNOHET ASGJË E TYRE (SADO JANË MË PAK SE NE NË POPULLËSI DHE TERITOR).GREQIA KA KOMSHI NATURAL SHQIPËRINË,POR GREKËT SILLEN SI PADRON NDAJ SHQIPËRISË.U DUKET VETJA SE JANË QËNDRA E BOTËS,POR TË VLERËSOSH VETEN DHE TË NËNVLERSOSH TJETRIN ËSHTË INJORANCË.
GREKËT SILLEN KËSHTU NDAJ SHQIPTARËVE ,MENDOJ UNË, SEPSE DHE POLITIKANËT SHQIPTAR JANË SERVILA ME QËNDRIMIN E TYRE KARSHI GREKËVE ,DY PARTITË E MËDHA AKUZOJNË NJËRA-TJETRËN DHE KËTË E SHFRYTËZOJNË GREKËT DHE SILLEN NË MËNYRË TË POSHTËR ME SHQIPTARËT KËTU NË GREQI,JO TË GJITHË GREKËT KA DHE GREKË QË I VLERËSOJNË SHQIPTARËT.
NË SHQIPËRI HAPEN SHKOLLA PËR PAK VETA.PO NË GREQI QË KA QINDRA MIJËRA SHQIPTAR,PSE QEVERIA GREKE NUK HAP DHE AJO SHKOLLA PËR SHQIPTARËT?APO NË POLITIKËN KARSHI SHQIPRISË E KA SI PRIFTI:”MOS BËNI SI BËJ UNË,POR BËNI SI THEM UNË”.
VDEKJEN E TË RIUT NGA HIMARA,QEVERIA GREKE E BËRI PROBLEM.PO NË GREQI QË JANË VRARË DHE KEQTRAJTUAR SHQIPTAR NDONJËHER ME PA TË DREJTË,AMBASADOR DHE QEVERITË QOFSHIN KËTO SOCIALISTE APO DEMOKRATIKE NUK JANË ANKUAR?APO PËR JETËN E SHQIPTARËVE NUK PYETET?
NËQOFTËSE HIMARJOTI U VRA PSE FLISTE GREQISHT,SHUMË GABIM QË TË MIRET JETA E NJË NJERIU PSE FLISTE GREQISHT,JEMI NË DEMOKRACI DHE ESHTË E DREJTA E TIJ TË FLAS CILËN GJUHË I PËLQEN ,POR NDËRHYRJA E QEVERISË GREKE PËR KËTË PROBLEM ESHTË SHUMË E GABUAR,KUR HIMARA NUK NJIHET SI MINORITET.
PËRPARA SE TË SHPALLTE PAVARËSINË KOSOVA THOSHTE:SHPALLJA E PAVARËSISË SË KOSOVËS DO TË SJELLË DESTABILIZËM NË BALLKAN,POR KANË KALUAR DY VJET NGA SHPALLJA E PAVARËSISË DHE DESTABILIZËM NË BALLKAN NUK PO SHIKOJMË,ASHTU SIÇ THOSHTE GREQIA.GREKËT VAZHDOJNË SOT E KËSAJ DITE MOS TË NJOHIN PAVARËSINË E KOSOVËS EDHE PSE GJYKATA E HAGËS E QUAJTI TË LIGJSHME SHPALLJEN E PAVARËSISË SË KOSOVËS.SI NJË VEND ANËTAR I BE-S DHE NJË VENDI KU LINDI DEMOKRACIA NË VEND QË TË NJIHTE KOSOVËN,MBËSHTET SERBËT,PRA NUK VEPRON SI ESHTE E DREJTA,POR NË BAZË TË INTERESAVE.

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου